مدیر عامل شرکت شسکام: شسکام بالاترین پتانسیل در انجام کارهای مخابراتی را در کشور دارد.

منتشر شده در ۱۳۹۵/۰۸/۱۰

مدیر عامل شرکت شسکام : شسکام بالاترین پتانسیل در انجام کارهای مخابراتی را در کشور دارد.

آیت بذر افشان_شرکت سرمایه کارکنان ارتباطات و مخابرات با نام اختصاری شسکام با ۵۱ درصد سهام کارکنان و بازنشستگان و مستمری بگیران مخابرات و ۴۹ درصد سهام شرکت مخابرات ایران با سرمایه ای بالغ بر ۱۱۰ میلیارد و ۶۱۲ میلیون و ۲۴۵ هزار ریال با ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال تشکیل شده است. مدیران این شرکت در چند سال اخیر تلاش های بسیاری برای رشد و توسعه شرکت گامهای موثری برداشته اند.

غلامرضا بهنام در حال حاضر مدیرعامل این شرکت است .وی ازکارکنان مخابرات استان تهران بوده که از سال ۱۳۶۲کار خود را بعنوان تکنسین شبکه در مخابرات منطقه ۷ شروع کرد.ه و در مدت حضور در مخابرات در مسئولیت های مختلفی از جمله مسئول اداره نگهداری منطقه ۷ ،معاون مدیرکل دفتر مدیرعامل، معاون اداره کل ارتباطات شهری، معاون اداره کل نظارت و آزمایش و مدیرکل مناطق ۴، ۲ و ۸ مخابرات استان تهران را برعهده داشته، نشریه پیام تهران آنلاین با وی گفتگویی انجام داده که با هم می خوانیم.

dsc_3979

 

لطفا شرکت شسکام را معرفی بفرمایید.؟

شرکت شسکام (شرکت سرمایه کارکنان ارتباطات و مخابرات) ماهیتش یک شرکت هلدینگ است این شرکت برای امور تخصصی و کمک به شرکت مخابرات ایران با سرمایه حدود ۱۱ میلیارد تومان که این میزان سرمایه تبدیل به سهام با ۵۱ درصد کارکنان و بازنشستگان مخابرات و ۴۹ درصد سهم شرکت مخابرات ایران شکل گرفته است.

براساس تصمیم گیری مدیران در سال ۹۲ از محل های سود سهام ترجیهی و کسر اقساط از طریق حقوق و یا واریزی نقدی همکاران مخابرات تا تاریخ ۹۵/۶/۳۱ چیزی حدود ۱۸/۵ میلیارد تومان از کارکنان دریافت شده است که در حال حاضر سرمایه شرکت به ۳۰۰ میلیارد ریال رسیده است.، در حال حاضر ۱۳ هزار نفر کارمند و بازنشسته مخابرات عضو این شرکت هستند.

هدف از تشکیل این شرکت چه بود؟

هدف از تشکیل شرکت شسکام ایجاد یک شرکت در کنار مخابرات بعنوان بازوی عملیاتی قوی و قابل اعتماد و اتکابود؛ تا با بهره گیری از نیروهای بازنشسته متخصص و فرزندان همکاران و نیروهای متخصص بیرونی و با بهره گیری از علم روز امور مخابراتی از جمله نگهداری، توسعه، شاخه های IT و غیره به شرکت شسکام سپرده شود.یکی دیگر از اهداف ما مشارکت در برنامه های آموزشی و ایجاد زمینه سازندگی و جانشین پروری در مخابرات است.

تامین نیروی انسانی شرکت از نگاه شما چگونه باید صورت گیرد؟

اول اینکه ما می توانیم برای تامین نیروی انسانی شرکت از نیروهای متخصص بازنشسته مخابرات که توانا یی خوبی دارند بعنوان کارشناسان فنی در بخش های مختلف شرکت بهره ببریم این نیروها آموزش های مختلف را دیده اند وتجربه زیادی دارند.

دوم اینکه از فرزندان کارمندان مخابرات و باز نشسته ها، با قراردادی که در بخش ITبا مخابرات ایران داریم در صورت نیاز برای جذب نیرو می توانیم بهره ببریم.
سوم اینکه در شرکت شسکام مامی توانیم با انسجام دادن پیمانکاران مخابرات نسبت به کیفیت دادن به امور واشتغال موثر باشیم در ضمن از نیروهای بومی منطقه هم می توان در صورت ضرورت بهره برد.

dsc_3999_103072

چه فعالیت های در این سه ساله فعالیت شرکت داشته اید؟

عمده فعالیت های ما با محور IT است که چون آینده مخابرات IT می باشد. ما توانسته ایم برنامه CRM یکچارچه ایجاد، نصب و راه اندازی و نگهداری را در ۲۰ استان انجام دهیم با توافقی که با مخابرات ایران در حال انجام است ظرف حداکثر یکسال آینده ای یکپارچه سازی کامل در ۳۰ استان کشور انجام خواهد شد. در ضمن این توافق مراحل پایانی خود را می گذراند.

در بحث ارایه خدمات به شرکت های (FCP) شرکت های جدید مخابراتی، اطلاعات و بسترشان را ما آماده سازی کردیم.(Online billing) را در نمایشگاه سال گذشته ارایه کردیم بصورت پایلوت در شهر زنجان اجرا کردیم. همچنین در موضوع cashe server ما کمک خوبی می توانیم به استان ها بکنیم.درخصوص شبکه های مجازی به کمک اساتید دانشگاه شریف یک شبکه مجازی بنام نسیم را راه اندازی کرد ه ایم مزیت این شبکه وجود سرورهای آن در داخل کشور است با کمک شبکه نسیم پیشنهاد حذف قبوض تلفن را دادیم. که در این شبکه امکان ارتباط دوطرفه با مشترک و همچنین دریافت نظرسنجی از مخاطبان را دارد.

قراردادهای فنی وتجهیزاتی با چه استان هایی دارید؟

در نگهداری سالن دستگاه در استان های کرمانشاه گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی، کردستان، کرمانشاه، گلستان و همچنین نگهداری BTS در گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی رانیز برعهده داریم.

در بخش تجهیزات در استان های خراسان رضوی، آذربایجان، هرمزگان و ناک سیار فعالیت هایی داریم .در بخش نیروی انسانی نیز استان های گیلان، خراسان، سیستان و بلوچستان، گلستان و حراست استان تهران همکاری هایی را داشته ایم.در زمینه توسعه شبکه های مخابراتی طرح (GPON) ، NGN در استان های گلستان ،تهران وفارس همکاری هایی را داشته ایم.در شیراز توسعه مراکز تلفنی و شبکه های کل مراکزآن با قراردادی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بر عهده ماست.

dsc_4002

آیا شرکت شسکام متناسب با اهداف اولیه توانسته انتظارات را برآورده کند؟

نیروهای موجود در شسکام تلاش های خوبی انجام داده اند و در یکساله اخیر قراردادهایمان تقریبا دو برابر شده و گردش مالی ما به ۸۸ میلیارد تومان رسیده است.بسیاری از قراردادهای ما جدید و بلند مدت مثلا ۵ ساله است و معمولا از سال دوم و سوم به بعد سود می گیریم. قرارداد شیراز ۱۰ میلیارد تومان ، قرارداد گیلان ۲۰ میلیارد تومان است و ما باید برای این قراردادها چندین میلیارد سرمایه گذاری می کردیم که در سال های بعد به سود می رسند.
البته امیدواریم از ۶ ماهه دوم سال و سال آینده با حمایتی که مخابرات ایران با سپردن امور به ما خواهد کرد به جایگاه خوب و مثبت شدن سود برسیم. و خدمات خوبی به جامعه و کارمندان داشته باشیم.

آیا طرح یا برنامه جدیدی برای معرفی وانجام در مخابرات دارید؟

ما طرحی را بعنوان طرح خدمات بعد از فروش ،برای شرکت مخابرات ایران ارایه کردیم که در این طرح اصلاح داخله مشترک توسط نیروهای این شرکت با اولویت تجاری، اداری و خانگی انجام شود.باتوجه به اینکه داخله ها را استان ها می خواهند از فناوری فیبر استفاده کنند.FTTH واگرخدمات داخلی را به ما بسپارند موجب کیفیت اینترنت و درآمدزایی برای مخابرات خواهد شد.

بخشی از این طرح مربوط به خرابی های داخله مشترکان است که اکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد به مشترکان اعلام می کنند داخله را خودشان درست کنند و با این طرح حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد خرابی های مراکز کاهش خواهد یافت که خود موجب افزایش درآمد شرکت هم مخابرات وهم شسکام می شود.ما برای اجرای این طرح می توانیم از فرزندان همکاران استفاده کنیم که در صورتی که این طرح به ما محول شود ۵۰۰ فرزند همکاران مشغول بکار می شوند. ما پایلوت طرح را در مراکز مطهری، بهشتی و نهری تهران انجام داده ایم.تعداد کارکنان شرکت در حال حاضر ۱۷ کارمند ستاد ی داریم و بقیه کارکنان براساس طرح با برنامه و حجم کاری که داریم مشخص می شوند و در حال حاضر ما گروه های سرپرستی در استان ها داریم.

dsc_4000_103074

از سال ۹۲ تاکنون وضعیت سود کارکنان و سرمایه شرکت شسکام چگونه بوده است؟

ما در سال ۹۳ از یک میلیون تومان آورده سرمایه شرکت توانستیم ۲۰۰ هزار تومان سود توزیع کنیم و امسال نیز بعلت سرمایه گذاری های انجام شده ، سود کمتری، برای هر سهم ۱۸۹ ریال سود داشته ایم که امسال تنها ۵۰ درصد سود توزیع و مابقی در آینده به سهام تبدیل می شود به اصطلاح افزایش سرمایه داده ایم و تلاش داریم در طی ۵ سال افزایش سرمایه شرکت را با برنامه هایی که داریم به ۱۰۰۰ میلیارد ریال برسد.

آِیاشرکت شسکام تمایل به حضور در بورس را دارد؟

ما برای رفتن به بورس نیازمند مراحل مختلف هستیم و هنوز به آن مرحله نرسیدیم و باتوجه به اینکه ۴۹ درصد سهام ما مربوط به مخابرات ایران است باید بررسی لازم انجام شود و قطعا این موضوع را هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

باتوجه به ماهیت شسکام برای ایفای نقش شرکت آیا با مشکلاتی هم روبرو هستید؟

در یکسال گذشته در ۶۲ مناقصه مخابراتی شرکت کرده ایم و برابر “بند ز ماده ۲۵″ آیین نامه معاملاتی مخابرات ایران، به مدیران استان ها ابلاغ و اختیار داده شده که با شرکت شسکام همکاری کنند و ما به تک تک استان ها برای همکاری مکاتبه کرده ایم.شسکام در ۱۵ مناقصه برنده شده و ۱۵ مناقصه دوم شدیم و در ۳۲ مناقصه یا برنده نشدیم یا حتی پاکات ما را باز نکرده اند و برخی می گویند شما صلاحیت ندارین. چگونه است که ما در چند استان به خوبی کار انجام داده ایم ورضایت دارند.

وقتی این شرکت یک شرکت سرمایه پذیر است و ۴۹ درصد سهام شسکام برای شرکت مخابرات ایران و سود حاصل از کار نیز بین مخابرات ایران و کارکنان مخابرات و باز نشستگان توزیع می شود درصورتی که حتی کار گرانتر هم باشد باز هم سود از آن خانواده مخابرات است.ما بالاترین پتانسیل ها را در کشور در تمام استان ها در انجام کارهای مخابراتی داریم.انتظار اینه که حضورشرکت در مناقصه مسیر طولانی دارد وقت و انرژی زیادی از ما می گیرد. بجای صرف انرژی اگر امور را به ما محول کنند کار را قطعا با کیفیت بهتر انجام و تحویل خواهیم داد. در دراز مدت نیز هزینه ها را کاهش می دهیم.

dsc_3987

انتظار نداریم همه کارهای مخابراتی را به شسکام بدهند ما که یک شرکت زیر مجموعه مخابرات هستیم.با مشارکت دادن بیشتر این شرکت، می شودرقابت ایجادکرد کار را به چند شرکت بدهند و شاخص تعیین کننده هر شرکتی که افول کرد کار از او گرفته شود.اگرشسکام یک شرکت هلدینگ برای مخابرات است . پس در انجام امور نیز باید با این شرکت کار کرد .شسکام متعلق به همه کارکنان و مخابرات ایران است وباید مورد توجه ومهر بیشتر قرار گیرد.

عکس_محمود غلامی

با تشکر از سرکارخانم خوشقدم

لینک خبر در وبسایت پیام آنلاین-شرکت مخابرات استان تهران